Az Egyesült Államok katonai műveletben a pakisztáni Abbotábádban végzett Oszama bin Ladennel, az al-Kaida terrorhálózat vezetőjével - jelentette be vasárnap éjjel a Fehér Házból élőben közvetített, rendkívüli televíziós beszédében Barack Obama amerikai elnök.
Az akciót egy kis létszámú amerikai egység hajtotta végre, amely négy helikopteren érkezett egy észak-pakisztáni támaszpontról ahhoz a nagy lakóházhoz Abbotábád egyik külső negyedében, ahol bin Laden tartózkodott. Az épület hozzávetőleg száz méterre van egy pakisztáni katonai akadémiától. Tűzharcban ölték meg az ellenállást tanúsító terroristavezért, egy kommandós fejbe lőtte. A földön negyven percig tartó akció közben az egyik helikopter lezuhant, feltehetőleg lelőtték, de hivatalos közlés szerint egy amerikai katona sem halt meg a műveletben. A holttestet elhozták, és azonosítása DNS-teszt, valamint arcfelismerő technikák segítségével folyamatban van, eredménye néhány napon belül várható. A pakisztáni televízióban bemutatták a holttestet. A képen torzonborz, szakállas férfi látható véres arccal, amely a szemüregek környékén részlegesen eltorzult.
Bin Ladennel együtt öt ember halt meg abban a műveletben, köztük a terroristavezér egyik fia - mondta a washingtoni kormányzat egyik magas rangú tisztviselője.vAz amerikai katonák ügyeltek arra, hogy polgári lakosok ne essenek áldozatul a műveletnek - hangsúlyozta az amerikai elnök beszédében.
Barack Obama elmondta, hogy pénteken adott parancsot bin Laden megölésére, miután úgy ítélte meg, hogy elegendő hírszerzési információ áll rendelkezésre az akció végrehajtásához, és lehetőség is van rá. Az elnök szerint a műveletet a pakisztáni terrorelhárítással együttműködve hajtották végre. Obama telefonon beszélt Aszif Ali Zardari pakisztáni elnökkel, és kifejezte neki abbéli reményét, hogy Pakisztán továbbra is segíti Amerikát az al-Kaida és szövetségesei elleni küzdelemben.
"Igazságot tettünk" - fogalmazott Obama, hozzátéve, hogy az Egyesült Államoknak az al-Kaida elleni harca nem az iszlám elleni háború, mint ahogy ez az akció sem "az iszlám ellen irányult, mert bin Laden nem volt muzulmán vezető".
Obama emlékeztetett arra: hivatalba lépése után azonnal közölte Leon Panettával, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójával, hogy az Egyesült Államok legfőbb feladata az al-Kaida elleni harcban Oszama bin Laden elfogása vagy megölése.
A bin Laden megöléséről szóló első híradások után, még a hivatalos bejelentést megelőzően több százan spontán ünneplésbe kezdtek - amerikai zászlókat lengetve - a washingtoni Fehér Ház előtt. Az elnöki bejelentés után New Yorkból, Philadelphiából és az Egyesült Államok több más nagyvárosából is örömünneplésről érkeztek jelentések.
George W. Bush, aki az al-Kaida által 2001. szeptember 11-én New York és Washington ellen elkövetett terrortámadások idején az Egyesült Államok elnöke volt, "nagyon jelentős eredménynek minősítette" bin Laden megölését. Az al-Kaida vezetője már azelőtt is rajta volt a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) által a tíz legveszélyesebbnek tartott körözött személy listáján, hogy a terrorhálózat elkövette a négy utasszállító repülőgép eltérítésével végrehajtott és több mint háromezer halálos áldozatot követelő, összehangolt merényleteket.
Bin Laden egy videóüzeneten
Obama bejelentésének hatására a távol-keleti tőzsdéken csökkent az arany és az olaj ára, a dollár árfolyama pedig emelkedett. Fokozott védelem alá helyezték az Egyesült Államok külföldi diplomáciai képviseleteit, és az amerikai külügyminisztérium világszerte nagyobb óvatosságra intette az utazó amerikaiakat.
A világ népei számára nagy megkönnyebbülés bin Laden halála - jelentette ki David Cameron brit kormányfő hétfőn az al-Kaida vezetőjenek halálhírére reagálva.
"Bin Laden a legkegyetlenebb terrorista rémtettekért felelős, a (2001.) szeptember 11-i merényletért és még több más támadásért, amelyek emberek ezreinek - köztük sok britnek - a halálát okozták" - mondta Cameron. A miniszterelnök hatalmas sikernek nevezte, hogy a terroristavezér nyomára bukkantak, és így nem folytathatja világméretű terrorhadjáratát.
India szerint bin Laden megölése alátámasztja azt az aggodalmat, hogy a különböző szervezetekhez tartozó terroristák menedéket találnak Pakisztánban. Az újdelhi belügyminisztérium hétfői közleményében felszólította Pakisztánt arra, hogy tartóztassa le mindazokat, akiknek közük volt a 166 ember életét kioltó 2008-as mumbai merénylethez.
Nagy örömmel értesültek az izraeli vezetők arról, hogy egy amerikai kommandó Pakisztánban megölte a terroristavezért.
"Izrael állam osztozik az amerikai nép örömében bin Laden likvidálása után" - olvasható Benjámin Netanjahu kormányfő irodájának közleményében. Maga a miniszterelnök már korábban magasztalta az Egyesült Államokat a sikeres akcióért.
Avigdor Liberman külügyminiszter közölte, hogy a Fehér Ház fél órával Barack Obama elnök bejelentése előtt értesítette Izrael washingtoni nagykövetségét bin Laden haláláról.
Simon Peresz államfő úgy vélekedett, hogy az al-Kaida terrorhálózat vezetőjének megölése "nagy siker nemcsak az Egyesült Államok, hanem az egész világ számára is, amely szabadabban lélegzik a bin Ladenre mért méltó, bár megkésett büntetés után".